Co prawda do przymocowania izolacji cieplnej do podłoża wystarczy zaprawa klejowa, to na dodatek stabilność płyt ocieplenia można wzmocnić kiedy się używa kołki do styropianu mocujące tzw. dyble kotwiące. W głównej mierze stosuje się je jako uzupełnienie mocowania płyt ze styropianu przy docieplania budynków. O stabilności całego systemu ociepleniowego decyduje liczba, typ, głębokość wbicia i usytuowanie kołków do styropianu.
Z tego powodu wszystkie te parametry powinny zostać określone przez projektanta systemu. Jest to także konieczne w każdym nietypowym przypadku rozmieszczeniakołków do styropianu.Styropian w głównej mierze wykorzystywany jest do robienia ociepleń elewacyjnych. Płyty ze styropianu mocuje się do powierzchni dwojako; przede wszystkim na klej, a po drugie wbija się specjalistyczne kołki do styropianu. Trzeba wówczas pamiętać żeby płyty ze styropianu należy układać z przesunięciem, na tzw. cegiełkę. Kołki do styropianu nie powinny tworzyć jednej linii pionowej. Szczeliny, które tworzą się pomiędzy płytami styropianu powinno się uzupełniać poliuretanową pianą, dokładnie wypełniającą wolne powierzchnie, a jej nadmiar można łatwo usunąć. Błąd stanowi natomiast użycie zaprawy klejowej do uszczelnienia, która w rezultacie prowadzi do tworzenia isę termicznych mostków a tym samym pogorszenia systemu docieplenia. Ma to związek z cechami termicznymi zaprawy klejowej.
W końcowej fazie robienia docieplenia budynku, płyty styropianowe przymocowuje się do powierzchni za pomocą specjalnych kołków do styropianu. Kołki do styropianu dobiera się zależnie od różnych czynników. Bardzo ważna jest technologia stawiania ścian budynku, rodzaj podłoża nośnego, typ izolacji, którą zastosowano do ocieplenia, a także przepisy techniczne a także prawne , które odnoszą się do robót ociepleniowych. Kiedy montuje się kołki do styropianu należy uwzględnić: głębokość osadzenia , która uzależniona jest od rodzaju podłoża, grubość warstwy kleju wraz z wyrównawczymi wartwami, a także grubość izolacji, którą zastosowano.